B!52, Odcinek 44 – Trinitatis XVIII

Jutro osiemnasta niedziela po Trójcy Świętej. Zachowały się tylko dwie kantaty napisane przez Johanna Sebastiana Bacha na tę niedzielę: Herr Christ, der einge Gottessohn, BWV 96, skomponowana w roku 1724 oraz wykonana 20 października 1726 kantata Gott soll allein mein…

10.04.2017, Michel Corrette

310 lat temu urodził się Michel Corrette (1707-1795), francuski kompozytor, organista, teoretyk muzyki. Urodził się w Rouen w Normandii, jednak większość swojego życia spędził w Paryżu jako organista – najpierw w kolegium Jezuitów a pod koniec życia na dworze księcia…

Concerto ripieno

Żeby było pięknie i żeby było mocno nie potrzeba wielkiej orkiestry. Wystarczą smyczki. W baroku wykształciła się forma muzyczna zwana „concerto ripieno”, czyli koncert przeznaczony na orkiestrę smyczkową bez solistów albo tylko z pomocniczą rolą instrumentów solowych. Mistrzem w komponowaniu…

14.03.2017, Georg Philipp Telemann

336 lat temu, 14 (24) marca 1681 roku urodził się Georg Philipp Telemann. Umarł 25 czerwca 1767 roku i dlatego na całym świecie z okazji 250. rocznicy jego śmierci organizowanych jest w tym roku tak dużo wydarzeń związanych z Telemannem.…

Categories: altówka, B!DATE, calendar

Geminiani i Corelli

Dobrego tygodnia 😘 Rzadko jest tak, że transkrypcja jest lepsza od oryginału, ale Geminiani zrobił naprawdę dobrą robotę 😀. Francesco Geminiani (1680-1762) Concerto Grosso A-dur nr 6  (transkrypcja Sonaty op.5 nr 6 Arcangelo Corellego) Adagio – Allegro – Adagio –…

Mielczewski, Deus in nomine Tuo

Polski barok nie zostawił po sobie tyle co barok niemiecki, francuski czy włoski. Ale wśród tego, co się zachowało można znaleźć prawdziwe perełki… Marcin Mielczewski to obok Bartłomieja Pękiela, Mikołaja Zieleńskiego i Adama Jarzębskiego najwybitniejszy kompozytor pierwszej połowy XVII wieku.…